Malowanie pędzlem przy granicy

Choć wałki i przybory „euromal” są dobre do malowania dużych płaszczyzn, np. ścian i sufitów, w pewnym momencie niezbędne jest dokończenie roboty przy granicach.
Używając na przykład wałka do naroży lub małego pędzla, możecie wykonać takie wykończenie przed lub po wałkowaniu – w czasie, gdy brzegi farby są jeszcze mokre. Powinno tak być, gdyż mokry i suchy brzeg w tej samej warstwie powoduje nieładny efekt „obwódki”. Gdy wysychanie odbywa się szybko (normalne przy farbach wodorozcieńczalnych), na jeden raz malujcie cały sufit lub całą ścianę, kończąc ją przed przejściem do następnego obszaru, tym sposobem zachowując stale mokre brzegi farby.

Dołączając do już pomalowanej powierzchni, koniecznie pamiętajcie o doprowadzeniu farby do naroża bardzo precyzyjnie, w celu uzyskania wymaganej jakości powłoki. Pędzel 50-60 mm jest idealny do tej roboty. Umoczcie pędzel i nałóżcie pasmo farby długie na 50 cm, nieco odległe od naroża.

Pędzlem (teraz już „suchym”) rozprowadźcie farbę aż do granicy narożnej, rozpłaszczając krawędź jego włosia. Doprowadźcie farbę dokładnie do naroża, tworząc czystą, prostą linię. Dla lepszej dokładności może wypadnie powtórzyć tę czynność dwa lub trzy razy w celu doprowadzenia farby ściśle do tej granicy.

W narożu pokoju lub ciasnym kącie przy wbudowanym meblu itp., czasem łatwiej jest użyć płaskiego, ściętego pędzla artystycznego niż zwykłego pędzla, nawet małego, gdyż dojdzie on łatwo do naroża i zapewni wykończenie czyste i równe.

Leave a Reply