Wykrywanie uszkodzeń instalacji pomp ciepła

Wszelkie uszkodzenia systemu grzewczego są bardzo kłopotliwe dla użytkownika, mają bowiem tę nieprzyjemną cechę, iż pojawiają się właśnie wtedy, gdy ciepła potrzeba najbardziej. Bardzo rzadko dochodzi do awarii urządzeń grzewczych latem, chyba że dotyczy ona podgrzewania wody użytkowej.

W razie ewentualnej awarii zawsze najważniejsza jest szybkość działania. Wezwanie serwisu łączy się zawsze z oczekiwaniem i będzie to w najlepszym przypadku kilka godzin. Dlatego jest wskazane aby użytkownik wiedział jak ma postępować w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Niezależnie od indywidualnych cech danego urządzenia istnieją pewne żelazne ruguły, których przestrzeganie prowadzi najkrótszą drogą do właściwej diagnozy, umożliwiającej skuteczne usunięcie awarii. Jeśli główny regulator pompy ciepła nazywany także kontrolerem „odda ducha”, to niestety nie uzyskamy żadnych dodatkowych wskazówek. W tej sytuacji bez serwisu fabrycznego daleko się nie zajedzie. Na szczęście takie przypadki są niezmiernie rzadkie.

Najczęściej kłopoty powstają przy zanikach napięcia lub wyłączeniach sieci zasilającej. Regulatory pompy ciepła są w zasadzie odporne na zaniki i nie dają się w prymitywny sposób wyprowadzić z równowagi, jednak nie wszystkie regulatory pamiętają stan instalacji sprzed zaniku napięcia, co może skutkować przełączeniem pompy ciepła w inny stan pracy. W praktyce wygląda to tak, że po powtórnym włączeniu zasilania, pompa ciepła zostaje ustawiona w stan pracy automatycznej, niezależnie od poprzednich ustawień. Dlatego po wyłączeniu zasilania warto sprawdzić, czy pompa ciepła pracuje w trybie automatycznym.

Leave a Reply