Zasada działa Neobrite w zegarkach

Jak działa Neobrite w zegarkach

W wielu zegarkach funkcja podświetlenia to obecnie absolutna podstawa. Wielu producentów decyduje się więc na umieszczenie jej niemal we wszystkich swoich modelach. Możliwość podświetlenia ekranu lub tarczy czasomierza znacząco wpływa na komfort jego użytkowania. Dzięki tej opcji możemy w łatwy sposób sprawdzić, która jest godzina, nawet kiedy wokół panuje ciemność. Niegdyś nieodłączny element określonej grupy zegarków, najczęściej sportowych lub do specjalistycznych zastosowań, dziś spotykany zarówno w nich, jak i w eleganckich i klasycznych modelach. Na przestrzeni wielu lat powstało wiele metod powszechnie stosowanych do podświetlenia wskazówek czasomierza. Wśród nich, wyróżnić możemy między innymi Indiglo, diody LED, a przede wszystkim Neobrite. Tą ostatnią zdecydowanie wykorzystuje się najczęściej. Jest to powłoka fluorescencyjna, która doświetla indeksy oraz wskazówki. Zegarek uzbrojony w taką powłokę, doskonale sprawdzi się w każdych warunkach. Dowiedzmy się więc, w jaki sposób działa Neobrite oraz jakie są zalety podświetlania tą metodą.

Neobrite — co to jest i jak działa?

Z pewnością dla większości dość tajemniczo brzmi nazwa Neobrite. Co to jest? Najprościej rzecz ujmując, jest to powłoka fluorescencyjna. Metodę tę stosuje się w wielu dziedzinach. Doskonale sprawdza się w zegarkach, ponieważ nie wymaga wprowadzania dodatkowych mechanizmów, ani części. Najczęściej pokryte są nią wskazówki oraz indeksy. W wielu modelach doświetlone są również oznaczenia punktowe, czy data. Jednak to od producenta zależy, w jakim stopniu zegarek zostanie oświetlony.

Czy system Neobrite działa bez wspomagania? Nie do końca. Aby powłoka fluorescencyjna mogła spełniać swoją funkcję niezbędne, jest jej wcześniejsze naświetlenie przy pomocy naturalnego lub sztucznego źródła światła. Zegarek męski czy damski wystawiony na działanie światła gromadzi je w sobie, dzięki czemu w nocy powłoka fluorescencyjna umożliwia dokładny odczyt parametrów dostępnych na tarczy.

Jak korzystać z zegarków z Neobrite — zalety rozwiązania

Neobrite w zegarkach jest obecnie powszechnie stosowaną funkcją. Bardzo często producenci nawet nie uwzględniają takiej informacji w parametrach urządzenia, gdyż absolutna większość jest w nią wyposażona. Doświetlenie Neobrite nie wymaga od użytkownika właściwie żadnych konkretnych czynności, które uaktywnią tę funkcję. Warto jednak pamiętać, że powłoka ta czerpie energię ze światła. Dlatego też nie zaleca się przykrywania czasomierza ubraniem, jeśli chcemy uniknąć problemów z odczytaniem godziny w ciemności. Zawsze, kiedy zauważymy, że jego intensywność jest mniejsza niż zwykle, możemy pozostawić zegarek na kilkadziesiąt minut tuż przy włączonej lampie. Taki zabieg pozwoli uzupełnić zapas niezbędnej energii.

System Neobrite w zegarkach to funkcja, która w dużym stopniu wpływa na komfort jego użytkowania. Ponadto nie musimy martwić się, że w pewnej chwili doświetlenie przestanie działać, tak jak to bywa w przypadku zastosowania innych technologii. To niezawodny sposób na to, by o każdej porze dnia i nocy móc sprawdzić, którą mamy godzinę.