Na czym polega renowacja zegarka? Jak w przypadku każdego innego zawodu, również i ten kryje pewne tajemnice. Zatem w większości przypadków nie ma co liczyć na precyzyjne podanie zakresu prac, które związane będą z renowacją czasomierza. W poniższym artykule postaramy się jednak przybliżyć Państwu przebieg całej procedury, dzięki której stare zegarki odzyskują dawny blask.
Dokładne oględziny zegarka
Jak można się domyślić najbardziej istotne, tak samo, jak w przypadku określenia stanu pacjenta, będzie postawienie dobrej diagnozy. W przypadku starego zegarka to po prostu jego rozkręcenie na części pierwsze. Po tym, jak specjalista dowie się, które elementy muszą zostać poddane renowacji, następuje właściwa praca, która wymagać będzie precyzji i dużego doświadczenia, niemniej jednak efektem będzie odrestaurowany zegarek.
Tarcza
Jeżeli założymy, że nasz zegarek będzie wymagał wykonania kompletnej renowacji, prace powinny być rozpoczęte od odnowienia jego tarczy. Pierwszym etapem będzie przeprowadzenie szczegółowego skanu tarczy, dzięki któremu możliwe będzie wykonanie projektu graficznego, niezbędnego do odtworzenia części usytuowanych na tarczy. Kolejny etap to chemiczne usuwanie starej powłoki. Następnie dzięki procesowi galwanizacji nakładane jest tło (złote albo srebrne), które pokrywa się lakierem bezbarwnym spełniającym funkcję zabezpieczającą, ale i ułatwiającą późniejsze wykonanie nadruku według wzoru zeskanowanej na samym początku tarczy. Nadruk to już ostatni etap regeneracji tarczy zegarka. W wypadku czarnych, niebieskich, albo białych tarcz wykonywane jest lakierowanie.
Regeneracja wskazówek
Po regeneracji cyferblatu czas na delikatne, a zarazem malutkie elementy, niemniej jednak bardzo istotne – wskazówki zegarka. W tym przypadku proces przebiega następująco – przy pomocy metod chemicznych usuwany jest z nich fosfor. Później, w zależności od potrzeb, prostuje się je, poleruje i przeprowadza złocenie, albo rodowanie (stosuje się je zamiast srebra, które niestety po pewnym czasie śniedzieje), niemniej jednak na prośbę klienta może być wykonane srebrzenie.
Koperta
Poza tarczą i wskazówkami należy poddać regeneracji jeszcze pozostałe części ,,organizmu” czasomierza, takie jak chociażby jego koperta. W tymże wypadku proces odnowy przebiegać będzie następująco:
- usuwanie chemiczne starych powłok galwanicznych,
- usuwanie wżerów i ubytków,
- przeprowadzenie niklowania,
- nakładanie złotej, albo chromowanej powłoki (według wskazań klienta).
Naprawa i regeneracja mechanizmu zegarka
Na sam koniec zagląda się do serca czasomierza, bez którego tak jak i my, zegarek nie będzie w stanie funkcjonować, czyli jego mechanizmu. W tym wypadku dokonywany jest gruntowny przegląd. Jeśli jakieś elementy są już wysłużone, albo niesprawne, wymienia się je na nowe albo ewentualnie dorabia (wszystko zależy od tego, czy są nadal dostępne w sprzedaży). Wykonywana jest również regulacja elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego zegarka.